chłodzenie

Laptop gamingowy i jego najważniejsze parametry

Jeśli chodzi o sprzęt do grania, to oferta na rynku jest wręcz nieograniczona. Mamy dostęp do wielu różnych modeli konsol a także do super odpicowanych komputerów. Osoby, które najmocniej wczuwają się w gry wideo, nierzadko inwestują grube sumy w modernizację swoich maszyn. Laptop z pewnością nie jest najlepszą opcją, ale ma swoje zalety, dzięki którym wiele osób decyduje się na ten wybór.

Laptopy do grania

Z laptopami jest pewien problem, jak chodzi o ich specyfikację. Otóż nie mamy zbyt wielkiego pola do popisu w kwestii wymiany podzespołów. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz komputer był mocną maszyną do gier, to powinniśmy od samego początku poszukać komputera gamingowego. W przeciwnym wypadku stracimy możliwość użycia mocnej karty graficznej, ponieważ laptopy nie oferują możliwości wymienienia jej. Oczywiście nie oznacza to, że zintegrowana karta graficzna oznacza brak możliwości grania w cokolwiek. Na nich też jesteśmy w stanie uruchomić gry i płynnie w nie nagrać. Po prostu najczęściej konieczne będzie wybranie niskich ustawień grafiki. Ustawienie sobie najwyższych detali na zintegrowanej karcie graficznej, sprawi, że nasze FPS-y spadną do minimalnych, co całkowicie odbiera radość z grania.

Procesor

Procesor jest jednym z najważniejszych komponentów naszego komputera. Można nawet powiedzieć, że jest jego mózgiem. Jeśli chcemy, aby nasze gry dobrze działały, to potrzebujemy odpowiednio mocnego procesora, który będzie bezproblemowo przetwarzał nasze dane. Jednymi z najpopularniejszych procesorów na rynku są te, które produkuje firma Intel. Bardzo łatwo rozpoznać ich modele, ponieważ najczęściej zaczynają się na „i” a następnie jest numer np. i3, i5, i7. Procesor Intel Core i3 to już niestety przeżytek, więc proponujemy nie schodzić poniżej piątki.

Pamięć RAM

Kiedy byliśmy młodsi, to najprawdopodobniej wydawało nam się, że im więcej RAM-u, tym lepiej. Nie jest to do końca prawda, choć pamięć ma znaczenie. Różnica między ROM-em i RAM-em jest jak między pamięcią długotrwałą i krótkotrwałą. Człowiek codziennie przetwarza bardzo wiele informacji, ale tylko ich część trafi do naszej pamięci na stałe. Nie inaczej jest z komputerami. Na naszym urządzeniu wykonujemy bardzo dużo operacji, ale nie wszystkie się zapiszą na dysku twardym. Jak to więc możliwe, aby komputer przetwarzał coś, co nie zapisuje się na dysku? Tutaj właśnie swoją rolę ma do odegrania pamięć RAM. Tyle, ile mamy pamięci w komputerze, tyle maksymalnie informacji może pomieścić nasz komputer naraz bez zapisywania ich na stałe. Nie ma to większego znaczenia w zwykłej pracy biurowej, ale w grach już tak. Jeśli gramy w takie wymagające tytuły jak Wiedźmin 3, to gra będzie zużywać bardzo dużo zasobów.