Co dzisiaj wybierają gracze? Platformę czy płyty?
Co trzeba było zrobić dwadzieścia lat temu, aby zagrać w grę? Oczywiście kupić płytę. Można ją też było pożyczyć od kogoś, ale jednak płyta była potrzebna. Dzisiejsi gracze nie widzą jednak takiej potrzeby i zdają się na platformy takie jak Origin czy Steam. Na nich są w stanie znaleźć większość gier, jakie ich interesuje i nierzadko płacą za nie mniej, niż dawniej zapłaciliby, kupując płytę. Zaletą jest to, że pudełka z grami nie muszą się wtedy walać po całym pokoju i można zaoszczędzić dużo miejsca. Jest jednak nadal wielu tradycjonalistów, którym takie rozwiązanie się ani trochę nie podoba i będą woleli dalej kupować płyty. Jak najbardziej szanujemy taki wybór, choć trzeba przyznać, że przestaje to być praktyczne. Wszystko w dzisiejszych czasach jak albo cyfrowe albo w dużym stopniu zdigtalizowane.
Czy chmura jest przyszłością?
Czy możemy spodziewać się, że przechowywanie gier w chmurze i będzie teraz standardem? W innych dziedzinach można zobaczyć, w jaką stronę idzie trend. Spójrzmy chociażby na filmy i seriale. Najczęściej oglądamy je na Netfliksie czy innym serwisie. Coraz mniej osób kupuje płyty DVD i BlueRay, bo po prostu nie ma konieczności ich zakupywać. Po co mamy zapełniać sobie półki płytami, skoro wszystko mamy dostępne dzięki sieci? Oczywiście są też kolekcjonerzy, którym bardzo zależy na tym, a takie zestawy sobie sporządzać. Kiedyś jednak kupowanie dotyczyło nie tylko kolekcjonerów, ale praktycznie każdej osoby, która miała ochotę pooglądać coś w domowym zaciszu. Zwróćmy też uwagę na to, jak obecnie wygląda rynek muzyczny. Sprzedaż płyt nie jest aż tak duża w porównania z serwisami typu YouTube, Spotify czy iTunes. Dla wielu osób słuchanie muzyki z internetu jest dużo wygodniejsze.
Komputery bez stacji dysków
Jeszcze kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie komputera, który nie ma stacji dysków. Dzisiaj staje się to faktem, bo wielu osób nie jest ona w ogóle potrzebna. Po co komu miejsce na włożenie płyty, jeśli w ogóle z takiej płyty nie zamierza korzystać? Zwłaszcza możemy to zauważyć w komputerach dla graczy.